Genel Bilgiler - Canan Yağan Kişisel Sitesi

İçeriğe git

Ana menü

Genel Bilgiler

Hastalar için

Ağız vücudun en önemli mikrop giriş merkezidir. Bu nedenle ağız ve diş sağlığı aynı zamanda genel olarak sağlığımızı çok yakından ilgilendirir.

Solunum, ve besin yoluyla bulaşan enfeksiyonların ilk uğrak yeri olan ağız ve onun içinde sıralanan dişlerimiz eğer düzenli olarak temizlenir, kontrol altında tutulursa bu enfeksiyonların oluşması da engellenmiş olur.

Dişlerimiz diğer organlarımıza oranla dikkat edilmemesi halinde fonksiyonunu çok erken kaybedebilmektedir. Diş bakımı ve kontrolü konusunda ihmalkar davranan çoğu insan ömrünün yarısını ya eksik dişlerle tamamlamakta ya da tamamen dişsiz kalmaktadır. Eksik dişle yaşamanın ne demek olduğu da ancak dişler kaybedildikten sonra anlaşılmaktadır.

Çok canınız istemesine ve esasen diş sağlığı konusunda da önemli bir besin kaynağı olan fındık, ceviz, badem gibi yiyecekleri yiyememek, çok istenmesine rağmen diş hassasiyeti nedeniyle soğuk su içememek, dondurma yiyememek dişlerin önemini hatırlatsa da çoğu zaman iş işten geçmiş oluyor.

Kendi dişleri için yapılacak bir şey kalmadığında anne ve babalar çocuklarına "aman dişlerinizin kıymetini bilin" tavsiyesinde bulunsa da onlarda genelde kendileri tecrübe edinceye kadar anne ve babaları gibi davranıyorlar. Bu kısır döngüden kurtulmak çok erken yaşlarda çocuklarımıza bu bilinci vermekle mümkün olacaktır.  O nedenle çocuklarımızı üç yaşından itibaren diş fırçalamaya ve diş hekimine muayene olmaya alıştırmalıyız. Dişi ağrıdığı zaman yada bir tedavi gerektiğinde çocuğunuzun diş hekimi koltuğundan kaçmasını istemiyorsanız bu adımı atmalısınız.

Elbette diş sağlığının önemini yaşadığı tecrübelerle kavramış yetişkinler olarak sizlerde konforlu bir hayat için diş sağlığınıza dikkat etmeli düzeni olarak diş kontrolü yaptırmalısınız.

Hayatınız boyunca diş hekimi koltuğuna sadece KONTROL amaçlı oturmanız dileklerimle...

 
İçeriğe geri dön | Ana menüye dön