Diş Tedavisi konusunda Faydalı Bilgiler - Canan Yağan Kişisel Sitesi

İçeriğe git

Ana menü

Diş Tedavisi konusunda Faydalı Bilgiler

Hastalar için

DÜZENLİ DİŞ SAĞLIĞI KONTROLÜ

Düzenli olarak diş hekimine gitmek çürüklerin oluşmaması ve oluşmaya başlayan çürüklerin erken müdahale ile etkisiz hale getirilmesi açısından son derecede önemlidir.

Ülkemizde bu bilinç oluşmadığından çoğunlukla sorun ortaya çıktığında diş hekimine gidildiğinden çürüyen dişi kurtarmak çoğu zaman mümkün olamamaktadır.

Bu nedenle diş hekimine gitmek için dişlerinizin ağrımasını beklememeli, düzenli olarak diş sağlığı kontrolü yaptırmalısınız.

BESLENMEYE DİKKAT

Sağlıklı dişler için beslenme düzenine dikkat etmelisiniz. Şekerli yiyecekler ve asitli içeceklerden sakınmalı, kalsiyum yönünden zengin gıdalarla beslenmelisiniz (Süt, yoğurt, peynir gibi)

STRES DİŞİNİZE ZARAR VERİR

Ağız ve Diş Sağlığında beslenmenin yanı sıra streste önemli bir faktördür. Farkında olmadan dişlerinizi sıkmanızda dişlerinize zarar vere bilir. Böyle bir durumda da diş hekimine başvurmalısınız.

DİŞ FIRÇASI SEÇİMİ VE DİŞ FIRÇALAMA

Diş Fıçası alırken ucunun yuvarlak olmasına, orta sertlikte ve kılların kısa olmasına dikkat ediniz.
Dişlerinizi sabah akşam üçer dakika süreyle fırçalamalısınız. Unutmayın düzenli fırçalama çürük ve bakteri oluşumunu engeller, şekerin zararlı etkilerini ortadan kaldırır.

Araştırmalar elektrikli diş fırçalarının yaptıkları rotasyon hareketleri sayesinde klasik diş fırçalarına göre daha derinlemesine temizlik sağladığını gösteriyor.

Dişlerinizi fırçalarken hiçbir dişinizi atlamadan önce dilerin iç kısmını, sonra dış kısmını son olarak da çiğneme yüzeylerini fırçalayın. Fırçayı dişlerinize hafifçe bastırın. Fırçayı kesinlikle yatay kullanmayın. Çünkü yatay harekette diş aralıkları iyi temizlenmez.

Uzun süre aynı şekilde fırçalama dişlerin üst kısımlarında aşınmaya neden olur.
Diş fırçalarınızı üç ayda bir yenisiyle değiştirin.

DİŞ MACUNLARI

Diş macunu olarak mümkün olduğu kadar flor içeren ve fazla aşındırıcı içermeyen macunları tercih edin. Asıl temizlik dişlere fırçayı sürmekle olur. Bu nedenle fırçanın üzerine çok diş macunu koymayın.

Diş fırçanızı her kullanımdan sonra düzgün olarak temizleyin ve çok iyi durulayın. Kıllar arasında atık kalmamasına dikkat edin. Grip ve dişeti enfeksiyonu gibi rahatsızlıklardan sonra fırçanızı mutlaka yenisiyle değiştirin.

Yatmadan önce diş fırçalarının ulaşamayacağı yerleri diş ipi ile temizleyin.

Sağlıklı dişlerin bakımı küçüklükten başlar ve alışkanlık kazanıldıktan sonra hayat boyu devam eder. Bu nedenle çocuklarınızı küçük yaşlardan itibaren diş fırçalamaya özendirin.

Çocuğunuz 3 yaşına geldikten sonra her yıl diş hekimine götürmeyi ihmal etmeyin.DİŞ RAHATSIZLIKLARININ İŞARETLERİ

Her hastalıkta olduğu gibi ağız ve diş hastalıklarında da erken teşhis çok önemlidir. Çünkü oluşum esnasında ağrı (Tatlı, soğuk ya da sıcak besinler alındığında) diş eti kanaması ve dişeti çekilmesi oluşa bilir. Bu sinyalleri ciddiye almalı ve hemen doktorunuza başvurmalısınız.


Görünürde çürük olmasa bile dişlerinizde sıcağa, soğuğa duyarlılık varsa bir an önce doktora gitmelisiniz. Dolgu, köprü yada kaplamanın altında da çürükler oluşa bilir.


AĞIZ KOKUSU

Ağız kokusunun sebebi yüzde doksan oranında, ağız boşluğuna, diş aralarına, iltihaplanmış bölgelere yada dilin üzerine yerleşmiş bakterilerdir.
Dişlerin tüm yüzeylerinin ve dilin temiz tutulması koku oluşumunu engelleyecektir.

Eğer ve ağız ve diş bakımına rağmen ağız kokunuz geçmiyorsa, diğer sebepleri araştırmak gerek. (Sinüs ve karaciğer kaynaklı enfeksiyonlar, karaciğer ve böbrek yetmezliği vb.)  


DİŞ ESTETİĞİ UYGULAMALARI

  • Lekeli, koyu renkli dişleri beyazlatma,

  • Diş aralıklarını kapatma,

  • Dişlerdeki çarpıklıkları düzeltme,

  • Rengi bozulmuş, kenar uyumu kaybolmuş dolguları yenileme,

  • Kırık dişleri eski formuna getirme dişetinin fazlaca göründüğü gülümsemeyi az görünür hale getirme,

  • Çatlak ve kırık dişleri yenileme.


Ağızdaki eksik dişlerin tamamlanması, köprü yöntemi ile de ola bilir. Köprüler metalli yada metalsiz porselenden yapıla bilir. Ayrıca implant sistemi ile titanyumdan elde edilen yapay kökler çene kemiğine yerleştirilerek de köprü ve protez yapıla bilir.
Gülüşünüze biraz farklılık ve ışıltı katmak isterseniz. Küçük bir yıldız, küçük bir kalp yada mavi bpncuk dişlerinizin üzerine hızma şeklinde yerleştirile bilir.

 
İçeriğe geri dön | Ana menüye dön