Diş Dolguları - Canan Yağan Kişisel Sitesi

İçeriğe git

Ana menü

Diş Dolguları

Hizmetler

Dolgu işlemi, dişlerdeki çürüklerin temizlenerek yapay maddelerle doldurulması işlemidir.

Çürük dişler belirlendikten sonra vakit kaybedilmeden iyileştirilmesi gerekir. Çürük dişlerin iyileştirilmesi de diş dolgusu ile yapılmaktadır. Çürük dişin temizlenmesinin ardından meydana gelen boşluk uygun malzemelerle örtülerek çürümeden önceki halinin verilmesidir.

Bu yönteme diş dolgusu adı verilir. Azı dişlerine yapılacak olan diş dolgularında daha sağlam malzemeler tercih edilmesi gerekir. Ön dişlere yapılacak olan dolgularda ise dolgunun belli olmaması için renk ahengine uygun dolu malzemesi seçilmelidir.

Kalay gümüş ve bakır gibi malzemelerin civa ile birleştirilmesi ile amalgam dolgular oluşur. Amalgamın diğer bir anlamı da “karışım”dır. Bu sebeple bu adı almıştır. Tahmini yüz altmış yıldır uygulanmaktadır. Ekonomik ve uzun zaman kullanılabilecek dolgu malzemesidir. Kısa sürede yapılabilmektedir. Fakat çok hoş bir görünüme sahip olduğu söylenemez. Amalgam dolguların yapıldıktan sonra sağlamlaşması yaklaşık iki saat bir süre ile gerçekleşir. Dolgu tam sağlamlaşmadığından bu zaman zarfında yenilip içilmemesi gerekmektedir. Aksi durumda kırılabilir.

Beyaz dolgular diş rengiden dolayı bu şekilde isimlendirilmiştir. Başlangıçta ön dişler için uygulanabilmekteydi fakat sağlamlılığı geliştirilerek azı dişlerine de uygulanmaya başlanmıştır. Hoş bir görünüme sahiptirler. Dolgunun yapılmasının ardından cilalanabilmektedir. Beyaz dolguların yapımı biraz zahmetli ve vakit alabilir. Ücreti amalgam dolguya kıyasla daha masraflıdır. Beyaz dolgular amalgam dolguya göre daha sağlam değildir. 
İçeriğe geri dön | Ana menüye dön