Ah Şu Hastalar - Canan Yağan Kişisel Sitesi

İçeriğe git

Ana menü

Ah Şu Hastalar

Hastalar için

Geçmişte yaşadığımız olayları değiştiremeyiz.Ama yaşanan olaylarda izler bırakırız,duygularımız o olayla beraber orada kalır ve o duygular geleceğe bizimle taşınır. Mesleğimde geldiğim 15. yılımda işte böylesi duyguları tebessümle hatırlayarak kitaba dönüştürdüm ve eğer sizlere de tebessüm ettirebilirsem ne mutlu bana. Sitemizin bu bölümü çok sevgili meslektaşlarım ve sevgili hastalarıma, emeği geçen tüm dostlarıma ithaf ediyorum.

AH ŞU HASTALAR

Sağlıklı olmak, herkesin arzuladığı, bedensel ve ruhsal denge durumudur. Ağız sağlığı da bunun ayrılmaz bir parçasıdır. Gerçek böyle iken ülkemden hasta hekim ilişkilerini, 15 yıllık hekimlik deneyimlerimi, yorumsuz olarak sizlere aktarıyorum.

DİŞ DOKTORUNDA HAMİLELİK TESPİTİ

Okuldan yeni mezun olmuştum ve bir poliklinikte çalışıyordum. Bir gün Van’da imamlık yapan bir adam ve yeni evlendiği eşi ile hamilelik testi yaptırmak için gelmişler ve adam gelmişken dişime de baktırayım diyerek benim odama geldiler. Hastanın muayenesi sonucunda film çektirmek gerekti ve ben de hastanın eşinin durumunu bilmem nedeni ile film aletinin yanına giderken hastanın eşine “Siz odadan çıkar mısınız lütfen hamilelik durumunuz olabilir” dedim, hasta ve eşi aynı anda film aletinin üzerine eğilerek “Aaaa gösteriyor mu ?” diye söylendiler. Tabi durumu açıkladım ama hala gülümsüyorum.

GALOŞ VAKALARI

Galoşmatik denilen, otomatik  olarak ayağınızı basınca galoş (ayağa geçirilen poşet) giydiren aletin ortasında, ayağınızı basacağınız bölüm vardır. Hastaların bir kısmı ısrarla galoşmatiğin üzerine çıkarak, giymek istemektedirler.

Hasta Keçiören’ den Kızılay ‘a kadar otobüsle ayağında galoşla gitmiş ve işyerine girdiğinde yerdeki halıya basınca durumu fark etmiş.

ÜCRETİNİ ÖDEMEYEN HASTALAR

Hasta ile ücreti konuşup, işlemlerine başladım. İşlemler  devam ederken hasta kendisine neler yapıldığını yazmamı istedi. İşlemleri yazıp ücreti de belirttim Hasta kağıdı alıp, ücretin üzerini çizip, kendi kafasına göre bir ücret yazdı ve bu yeter dedi. İşlem başlamış ücret konuşulmuş sanan ben çok şaşırarak, böyle olamayacağını belirttiğim halde bir beni dövmediği kalarak tepki verip, tekrar koltuğa oturup, işlemi devam ettirdiler. Ertesi gün de ilerlemiş işlemlerin ortasında, işi bırakıp gelmeyerek nezaketen de aramayarak ve yapılan kadar ki ücreti hem sormayıp hem de ödemeyerek, beni zor durumda bıraktılar.

“BABANIN HAYRINA ÇEK ŞU DİŞİ”

Hasta geldi, diş çekimi ücretini sorup gitti. Biraz sonra yanında başka biri ile geldi. Yanında gelen bana “Babanın hayrına bedava çek şu dişi” dedi. Herhangi bir bakkala gidip de bir ekmeği dahi bedavaya almayı düşünemezlerken,  üstelik devletin kurumlarında, bedava yaptırabilecekken özel  doktora gidip bedavaya işlerini yaptırmak isteyen hastalarımız da var. Hastanede çok çeşitli sıkıntıları yaşayıp, özelde doktora gidince de o doktoru üzen, kendi sıkıntılarının acısını çıkaran hastalarımız da var.

DİŞ TAŞI VAKALARI

“ÖNCE TEMİZLİĞİ YAPSAK”

Diş koruma günlerinden birinde, genç bir hasta geldi. Muayene sonucunda, hastaya 6 adet dolgu, 2 adet çekim ve de diştaşı temizliği gerektiğini söyleyerek, bilgilendirmelerimi yaptım ve eğer dolgu ve çekimlerini yaptırırsa temizliği hediye olarak yapacağımı söyledim. Hasta “Önce temizliği yapsak olur mu?” dedi.

Hasta geldi ve dişlerini temizleteceğini söyleyince muayene etmek üzere koltuğa oturttuk. Hasta ücreti sordu ve ücreti pahalı bularak “Ne var ki bu işte biraz bir toz sürüyorsunuz” dedi. Biz de o zaman neden geldiniz kendiniz bu tozu sürebilirsiniz diyerek hastayı gönderdik.

Diştaşı o kadar dolmuş ki hastanın ağzında birazı kırılmış olarak hasta geldi ve dilime bir şey takılıyor diyerek oturdu diştaşının neden olduğunu ve temizlenmesi gerektiğini söyledik hastanın cevabı “Siz şimdilik orayı rahatlatın ben sonra gelicem” oldu (Tabi ücret falan yok zaten hasta da tekrar gelmedi).

KENDİ DİŞİNE TEŞHİS KOYAN HASTALAR

Hasta ağrıyan dişini gösterir ancak o dişin değil de o hizadaki başka bir dişin ağrıdığını tespit edince hasta durumu kabullenmeyip gitti Bir zaman sonra tekrar gelerek şikayetini söyleyerek yine aynı şekilde gitti.


Hastaya  yirmi yaş dişinin ağrıdığı söylenerek gönderilmiş ancak ağrıları artıp geçmeyince bize başvurdu. Muayenede yirmi yaş dişlerinden herhangi birinin bile ağızda olmadığını farkettim ve durumu hastaya ilettim. Ağrıyan başka bir dişi idi kendisine anlattım ve de gösterdim, film çektirerek tekrar gelmesini söyledim. Ancak hasta hayır yirmi yaş dişim ağrıyor diyerek gitti.

Hasta içeri girer ve ‘diş çektiricem ama bedava çekerseniz’ biz yapamayız dediysek de hasta ısrarlı ve koltuğa yapışmış kalkmıyor  ve kendince çok önemli açıklamalarda bulunuyor din, inanç .. gibi ama kul hakkının ne olduğunu  nedense bilmiyor. Dişin çekimi ile ilgili yorumlar yapıyor ben bunaldım bu arada ama hasta kendi keyfinde. En sonunda daha az bir ücrete sadece gitmesi için dişi çektim ama kul hakkını nasıl ödeyecek bilmiyorum.

ÇEKİLEN DİŞE TEDAVİ

Hastanın tedavisine başladık devam ediyoruz ancak kafasına göre geliyor ya da gelmiyor 3 ay kadar sonra gelip dişin tedavisine devam etmek istiyor ama diş yok artık ortada ve bunu anlatmaya çalıştık....

HIRSIZLIK İÇİN GELEN “HASTA”

Hasta geldi dişleri kesik bir halde, teknisyene yaptırdığını pişman olduğunu söyledi yeniden yaptıracağını belirtti görüşme sonunda bütün dişlerini çektirmek istediğini söyledi biz kabul etmeyince gitti. Ancak sonradan öğrendik ki hırsızlık amacı ile gelinmiş ucuz atlatmıştık....

KENDİSİNE MÜSLÜMAN HASTALAR

Hasta randevusunu birisi aracılığı ile alıyor ve ısrarla bekletilmek istemediğini söylüyor ancak randevusuna gelmediği gibi arayıp durumunu da bildirmek zahmetinde bulunmuyor.

ŞANS ESERİ YAŞAYAN HASTALAR

Hastaya lokal anestezi yapacağım, durumunu soruyorum ve ısrarla hiçbir şeyim yok diyor ben de açıklama yapıyorum insanlar saklıyorlar veya bilmiyorlar durumlarını o nedenle bizler soruyoruz ki riskli durumlara karşı da tedbirli olalım. Ertesi gün hastanın eşi geliyor ve tesadüfen bize eşinin kalp rahatsızlığı olduğunu söylüyor.


İŞİNİ BAĞIRARAK HALLETMEYE ÇALIŞAN HASTALAR

Sabah ilk hasta yanında çocuğu ile geldi  çocuğun dişinin ağrıdığını çektirmek istediklerini ancak kalıcı diş mi değil mi diye sordular muayenehaneye bile girmeden kapının önünde bilgi istiyorlar neyse dedim çocuğun ağzına bir baktım çocuk 10 yaşlarında ve arkada hiç kalıcı dişi yok ne yaptınız kalıcı dişleri yok dedim çektirdik dediler kök halinde kalıcı mı süt dişi mi belli olmayan bir dişi ağrıyor  her ne olursa olsun çekilmesi lazım olan bir kök diş. Hastaya durumu anlatıp ücreti söyledik hasta aynen “ben biliyorum bunun maliyeti bu kadar değil siz pahalı dediniz” deyince “o zaman siz iyi biliyorsunuz bildiğiniz gibi yapın” dedik ancak hasta hem dediğini yaptıracak hem de işini halledecek ya bize kızdı ve dışarıda bağırarak kendince beni rezil etmeye çalıştı. Ama kendi rezilliği ile kaldı.!!

İŞİNİ BIRAK BENİMLE İLGİLEN


Yaşlı bir amca geldi hasta başındayım, ama sekretere “ne yapıyor gelsin benimle ilgilensin” deyince sekreterim “hasta başında” deyince “ben hasta ile konuşmayacağım ki” demiş. Bu arada başka bir hasta da bekliyor ama yaşlı amcamız sadece kendi ile ilgilenilmesini istiyor. Hastanelerde saatlerce beklerken sorun yok ama muayenehanede beş dakika bekleyemezler.

TELEFONLA TEDAVİ

Hasta arıyor dişinin ağrıdığını söylüyor biz hemen gelin diyoruz ama hasta gelemem diyor peki yarın gelin diyoruz yine gelemem diyor peki ne zaman uygunsanız gelin diyoruz bilmiyorum diyor iş çıkışı gelin bekleyelim sizi diyoruz karanlıktan korkuyorum gelemem diyor.Siz olsanız ne yapardınız? (telefonda tedavi mi )


“ÜZERİMDE PARA YOK”


Hasta geldi muayene oldu yapılacak işlemler ve ödeme planı yapıldı ertesi gün geldi. Bütün yapılabilecek işlemlerin hepsini ısrarla yaptırdı çıkarken de üzerimde para yok dedi. Bir bakkala bile bir sakız istemek için girsek ücretini hazır ederiz ama sevgili hastamız ücretini bildiği işin ücretini yanında getirmeden ve de bütün işini ısrarla yaptırarak hiç sıkılmadan parasının olmadığını söyleyebiliyor. Siz olsanız ne yapardınız?

ÜCRETİ ÖDEMEMEK İÇİN UYDURULAN MEMNUNİYETSİZLİKLER


Hastaya 2 dolgu yaptık gönderdik ücretini de sonra alıcaz. Gel zaman git zaman ücret de hasta da ortada yok. Neyse hastayı aradık sorduk meğer dolguları olmamış da dişlerini çektirmiş ama gün bugün oldu biz hala göremedik dişsiz, dolgusuz halini. ( Ücreti  ödemeye kadar ki zaman içinde Dr. Hanım veya Dr. Bey sinizdir. Ancak ödeme zamanı (ki hastadan aldığınız taahhüt de zamanında pek kolay kolay yerine getirilmez ama) hastalar nedense hep mutsuz ve memnuniyetsizlerdir. Günler hatta aylardır kullandıkları dişlerinden hiç memnun değillerdir ve daha ilk yaptığınız günden itibaren sorunları vardır.!!!

Hatta, ödemeyi istediğiniz anda, tesadüfen düşen ya da kırılan bir dişi mutlaka siz yapmışsınızdır ya da daha ilk günden düşmüştür de hasta bir türlü size gelememiştir, v.b. bu liste uzayabilir daha da. Ama bir  gerçek de var ki  sorun oldu mu hasta asla beklemez ve bekletmez. Hatta doktoruna inanılmaz tepkiler verebilir.

Hastaya yaptığınız iş eğer ileri bir teknik işi ise ve hastaya bu konu ile ilgili uzmanı çağırıp yaptıralım derseniz ve kabul ederse parasını da güzel güzel vererek yaptırır ki bence en doğrusu da budur. Ancak siz işlemi yaparken  ileri teknik kullansanız ve bununla ilgili bir fark talep etseniz sizden kötüsü de olmaz.

YILLARCA KULLANILAN GEÇİCİ DİŞLER

Öyle hastalarımız var ki yapılan iş itibariyle hasta sosyal hayatında zor durumda kalmasın diye  geçici diye tabir ettiğimiz dişler yaparız.Ancak bazı  hastalarımız o geçici dişleriyle yıllarca yaşarlar. Üstelik geçici dişiyle ilgili bir sorun olunca da onun çözümünü isterler. Diş yaptırmaya zamanları yoktur ya da maddi imkansızlıkları nedeni ile yine geçici diş isterler ve bu dişler adı üstünde geçici diş dendiği için hiç ücret de ödemek istemezler nasılsa yıllar sonra da olsa o dişin yerine yeni diş yapılacaktır ya o nedenle para da ödemek istemezler.


***


Hastama cerrahi bir girişim yapılması gerekiyordu, defalarca bilgilendirip sakinleştirdim iş ,zaman ve maddi kayıp da yaşayarak.Başka bir doktora  yaptırdığı geçici dişlerini yapıştırmak üzere tekrar bana  geldiğinde kendisi “Sizin sayenizde verdiğiniz değerli bilgiler sonucunda yaptırabildim.” diye bir  ifade kullanarak geçici dişlerini yapıştırmamı istedi. Ancak konuşmalar sırasında anladım ki hasta bu geçici dişlerini 4 aydır kullanıyormuş ve doktoruna gitmeyi de düşünmüyor bunlarla yaşamak istiyormuş.

Tabi çok üzüldüm bu duruma ve hastaya yaptığının yanlış olduğunu ve böyle bir talebi yerine getirmeyeceğimi yapan doktoruna ulaşmasını söyledim. Bu arada yaşanan diyalog ve gerginlikler de benim payım oldu.


***


Mesleğimin ilk yıllarında böyle bir olay yaşamıştım. Hastanın  bütün dişlerini kesip geçici köprülerini takmıştım ve hasta bir daha gelmemişti. Sonradan öğrendim ki bir teknisyen tanıdıkları varmış  ona taktırmışlar dişlerini .Tabi bana hiçbir ödeme de yapmamışlardı.

ÖMÜR BOYU GARANTİ

Bir de dolgu ya da protezini kullanıp kullanıp sorun olunca da hiçbir ücret ödemeden yapılmasını isterler.Kullananda hiç hata olmaz nedense…
Her ay saç kesimi ,sakal kesimi,saç boyası gibi işlemlerini yaptırıp ücretini sorgulamadan ve garanti istemeden  ödeyen hastalarımız nedense bir dolgu yaptırınca garanti isterler. (Hatta bu garanti  yaşadıkları sürece geçerli olmalıdır)

"KDV’SİNİ ÖDEYİM BANA YAPMADIĞINIZ İŞİN FATURASINI KESİN"

Bağlı olduğu kurumunun kendisine tanıdığı bir hak olan diş yapımında kullanacağı ücreti, dişini yaptırmadan, sadece size, keseceğiniz faturanın KDV’ sini vermeyi teklif eden ve bu anlamda ısrar eden kendi yanlış hareketine sizi de ortak etmek isteyen hastalarımız da var…


SON SÖZLER


Anlatacak pek çok hikaye var ama burada bitiriyorum.Umarım ki okuyan herkes biraz da olsa tebessüm eder ….

Aslında gerçekten neden böyle şeyler yaşıyorum diye baktığımda sorunun eğitim eksikliğinden kaynaklandığını görüyorum. Bireysel olarak özellikle biz Dişhekimleri  hastalarımıza olduğundan daha fazla önem vermekte ve onları çok fazlaca bilgilendirmekteyiz. Ama sonuçta bu hareketlerimiz bireysel olarak kalmakta. Toplum bilincini  ve eğitimini sağlamak ise tabii ki yıllar alacak bir süreç. Ümit ediyorum ki benden sonra gelecek meslektaşlarım böyle veya başka sorunlar yaşamasınlar.

Her ne olursa olsun sonuçta bizler hastalarımızı onlar da bizleri seviyor. Sevginin olmadığı yerde hiçbir şey olmaz.

Çok sevdiğim, çok değerli hastalarım da olmazsa bu mesleği bu kadar süre dahi icra edemezdim. Bu bölümü de çok değerli hastalarıma ithaf ediyorum.

Sevdiğim bir öykü ile yazılarıma son verirken emeği geçen herkese sevgiler…

DENİZYILDIZI

Bir adam okyanus sahilinde yürüyüş yaparken, denize telaşla bir şeyler atan birine rastlar. Biraz daha yaklaşınca bu kişinin, sahile vurmuş denizyıldızlarını denize attığını fark eder ve “Niçin bu denizyıldızlarını denize atıyorsunuz?” diye sorar. Topladıklarını hızla denize atmaya devam eden kişi, “Yaşamaları için” yanıtını verince, adam şaşkınlıkla “İyi ama burada binlerce denizyıldızı var. Hepsini atmanıza imkan yok. Sizin bunları denize atmanız neyi değiştirecek ki?” der.
Yerden bir denizyıldızı alıp denize atan kişi, “Bak onun için çok şey değişti” karşılığını verir.

MESLEKTAŞLARDAN GELENLER


Çok güzel bir arşiv olabilecek bir konu açmışsınız:)
Benden de bir kaç satır :

*Komşum bir diş yaptırmış, ağzında hiç diş yokmuş ama hepsi porselen ve hiç çıkmıyor, ağzında yapışık.

*"Bizim hanım da çok masraflı çıktı, bilseydim evlenmeden önce
bakardım"(espri yaptığını sanır ama konuştukça batar, rezil bir espridir)
*"Aaa  siz diş temizlemesinden ücret mi alıyorsunuz; ama önceki doktorum
almamıştı"(önceki hekimine pek çok restorasyon yaptırmış, bana da direkt
sadece diş temizliği için geldiğinde bunu söylemişti:) )
*Lükse bir premoları çektikten sonra “eliniz de pek hafifmiş ,önceki
doktorum ter içinde kalmıştı, çenem ağrımıştı” ( Önceki meslektaşım bir alt 6
no.sunu çekmiş, haybeye o zor diş çeken bense eli hafif olmuştum; ama durumu açıkladım tabi)
*Bir genç diş çektirmek istemiş kapıda fiyat soruyordu ;50 lira dediğimde
"şöyle bi tutup çekivereceksiniz aslında" demişti. Acaba fıkradaki gibi mi
yanıtlasaydım dedim içimden:" isterseniz yavaş yavaş çekelim tadını
çıkartırsınız? "
Selamlar
Hakan Kaputlu

“Hastaya ağzınızı açar mısınız ?” dedim, alt çeneyi mi üst çeneyi mi demişti!...


ENİS URAS

HASTALARDAN İNCİLER


*Süt dişine morfin yapınca diş çıkmaz.

*Benim dişim morfinle uyuşmuyor.

*Dişleri bir kere temizlettin mi hep ister.

*Dişlerimde hiçbir şey yoktu temizlettikten sonra hepsi çürüdü.

*Siz diş de yapıyor musunuz?
*Dişim hava alıyor galiba.

*Kökü sağlammış.(çekimden sonra)

*Benim dişlerim çok köklü oluyor .(çekimden önce)

*Dolgu düşüyormuş dolgu istemem.

*Kaç yıl garanti veriyorsunuz?

*Bir de dişlerimi parlatabilir misiniz?(bedava)

GÖKHAN KILIÇ


Canan hanım merhaba

O kadar egzantrik olaylar yaşıyoruz ki şu hastalarımızla.eminim herkesin çok fazla anısı vardır. Ben Antalya’da  serbest çalışan 19 yıllık hekimim. Yaşadığımız olaylar film gibi.,

Sol üst 6 numaralı dişine kompozit dolgu yaptığım bir hastam koltukta horul horul uyumuştu. Aletlerle yapabildiğim kadar çok gürültü yapmama rağmen adam abartılı biçimde horlamıştı. Sekreterim gülmekten yarı büklüm  ben ne yapacağını bilemez bir hale gelmiştim. İşimiz bitince de yüksek sesle tedavinin bittiğini söyledim. Adamcağız hiç bir şey olmamış gibi koltuktan kalktı ve teşekkür etti. O olaydan sonra keşke tüm hastalar böyle uyusa da rahat çalışsak dedim.
***
Geçen gün bir hasta dişimi yıkatmaya geldim dedi. Meğer diş temizliği yaptırmak istiyormuş.
***
Yaşlı bir teyzem var yıllar önce total protez yapmıştım. Gelininden kızından sorunu olunca dişinde de sorunu başlıyor. Geliyor bütün yaşadığı olayları anlatıyor. Bu arada ben onun protezinde gösterdiği yeri sadece lastikliyorum. Aman benim güzel kızım tam doğru yerinden aldın çok rahatladım deyip gidiyor.
***
Yine yaşlı bir teyzeye  protez yaptım. Yüksekliği vardı. Artikülasyon kağıdıyla tespit edip mölleme yaptıktan sonra teyzem nasıl da  biliveriyorsun doğru yeri aferin sana deyip takdir etmişti beni.
***
Daha o kadar çok şey vardır ki yaşadığımız. Ama bu olaylar beni hala gülümseten anılardır. Size kolay gelsin. Başarılar dilerim.

Diş Hekimi Hacer Kar


 
İçeriğe geri dön | Ana menüye dön